'bout you
Zdravie a krása

Zvládanie menštruačných bolestí počas letných dobrodružstiev

Leto je obdobím plným slnka, dovoleniek a rôznych outdoorových aktivít. Pre mnohé ženy však môže byť toto obdobie náročné. Najmä, ak ich postihujú nadmerné menštruačné bolesti a iné ťažkosti. Znesiteľná bolesť počas menštruačného cyklu je v poriadku. Nadmerná bolesť počas menštruácie, známa aj ako dysmenorea, je intenzívna a obmedzuje každodenné aktivity. Neznesiteľná bolesť a kŕče počas menštruácie nie je v poriadku. V tomto článku sa pozrieme na rady, ako zvládať menštruačné bolesti a diskomfort počas letných dobrodružstiev, a na doplnky výživy, vitamíny a účinné látky, ktoré môžu pomôcť zmierniť tieto ťažkosti.

Rady na zvládanie menštruačných bolestí počas letných aktivít

1. Udržiavanie hydratácie

Hydratácia je kľúčová pre udržanie celkového zdravia, obzvlášť počas horúcich letných dní. Dehydratácia môže zhoršiť menštruačné kŕče. Dbajte na pravidelný príjem vody a vyhýbajte sa nadmernému pitiu kofeínu a alkoholu, ktoré môžu dehydratovať organizmus.

Pitím vody zvýšite prietok krvi v tele a zabezpečíte, aby váš mozog a ďalšie tkanivá dostali dostatočný prísun toho, čo potrebujú. Bez dostatku vody sa môžete cítiť unavené a hrozia vám závraty a mdloby.

Ak počas menštruácie trpíte zadržiavaním tekutín a nadúvaním, môže to byť znak, že nepijete dostatok vody. Tento stav môže zhoršiť strata tekutín v horúcom počasí. Môže to znieť protirečivo, ale pitie väčšieho množstva vody pomôže zmierniť príznaky, ako je zadržiavanie tekutín a nadúvanie, tým, že spláchne prebytočnú vodu, ktorú vaše telo zadržiava.

2. Pravidelná fyzická aktivita

Ľahké cvičenie, ako je chôdza, plávanie alebo joga, môže pomôcť zmierniť menštruačné bolesti tým, že zvyšuje prietok krvi a uvoľňuje svaly. Fyzická aktivita tiež uvoľňuje endorfíny, ktoré pôsobia ako prírodné analgetiká. Ak trávite veľa času na slnku alebo sa venujete fyzickým aktivitám, pravdepodobne stratíte veľa tekutín potením. Ak nebudete piť dostatok vody na kompenzáciu tejto straty tekutín, môžete tým trpieť.

3. Teplé obklady

Použitie teplých obkladov na dolnú časť brucha môže pomôcť uvoľniť svaly a zmierniť kŕče. Termofory či teplé obklady sú ľahko prenosné a veľmi užitočné pri cestovaní.

4. Relaxačné techniky

Praktikovanie relaxačných techník, ako je meditácia, hlboké dýchanie alebo aromaterapia, môže pomôcť zvládať stres a zmierniť menštruačné bolesti.

Doplnky výživy a účinné látky na zmiernenie menštruačných bolestí

1. Horčík

Horčík je minerál, ktorý pomáha uvoľňovať svaly a zmierňovať kŕče. Užívanie horčíkových doplnkov môže pomôcť znížiť intenzitu menštruačných bolestí.

2. Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v rybách, ľanových semienkach a vlašských orechoch, majú protizápalové účinky a môžu pomôcť zmierniť menštruačné kŕče. Doplnky s obsahom omega-3 sú užitočné, najmä ak váš jedálniček neobsahuje dostatok týchto tukov.

3. Vitamín B6

Vitamín B6 pomáha regulovať hormonálnu aktivitu a môže zmierniť menštruačné bolesti. Jeho nedostatok môže viesť k zvýšenej citlivosti na bolesť.

4. Zázvor

Zázvor má protizápalové a analgetické vlastnosti. Štúdie ukázali, že zázvor môže byť rovnako účinný ako niektoré lieky proti bolesti pri zmierňovaní menštruačných kŕčov. Môžete ho konzumovať v čaji, kapsulách alebo ako sušený prášok.

5. Vitex (Vitex agnus-castus)

Vitex, známy aj ako mníšska bylina, je tradične používaný na zmiernenie príznakov PMS a menštruačných bolestí. Pomáha vyrovnávať hladiny hormónov a môže zmierniť bolesť a diskomfort.

„Menštruácia môže bolieť, ale nie tak, aby bola bolesť neznesiteľná, alebo aby obmedzovala naše každodenné fungovanie. Mnohé z nás to však poznáme. Hormonálna nerovnováha môže viesť k nadmernému množstvu prostaglandínov, látky, ktorá stimuluje sťahy maternice. Ich príliš vysoká hladina môže spôsobiť silné sťahy maternice a s tým spojenú bolesť. Nerovnováha medzi estrogénom a progesterónom môže tiež ovplyvniť aj citlivosť maternicových svalov na prostaglandíny. Vzhľadom k tomu, že hormóny ovplyvňujú aj vnímavosť nervových zakončení v maternici, ich dysregulácia môže zvýšiť vnímanie bolesti. Preto udržiavanie hormonálnej rovnováhy môže byť kľúčové pre zmiernenie bolestivej menštruácie“ hovorí Ivana Bartošová, CEO slovenskej značky doplnkov výživy ioy. a dodáva

Naša kombinácia navrhnutá pre ženy obsahuje prírodné zložky, ktoré pomáhajú stabilizovať hormóny a regulovať menštruačný cyklus, jeho frekvenciu aj prípadné ťažkosti. Napríklad spomínaná nadmerná bolesť a príznaky PMS, ktoré menštruačný cyklus často sprevádzajú. Hormonálna rovnováha je kľúčová tiež aj pri plánovaní tehotenstva či liečbe ťažkostí spojených s reprodukčným systémom ženy. Antikoncepcia nie je liečba menštruačného cyklu, ale má chrániť pred neželaným otehotnením; akýkoľvek iný účinok na naše telo je vedľajší. Funguje ako mejkap na akné, počas dňa ho zakryje, ale keď si ho dáte dole, vyrážka je tam stále.“

Zdroj: ioy.sk, ioy. GOOD MOOD + ioy. PMS – doplnky výživy na podporu ženského zdravia

Praktické tipy na cestovanie a dovolenku počas menštruácie

1. Plánujte dopredu

Vždy je dobré mať so sebou viac hygienických potrieb, než si myslíte, že budete potrebovať. Aj keď svoju menštruáciu nečakáte, majte v kabelke alebo aute zásobu tampónov a vložiek pre prípad, že vás menštruácia prekvapí. Istota, že máte hygienické potreby po ruke, vám pomôže užiť si letnú dovolenku bez stresu.

2. Pohodlné oblečenie

Keď príde na menštruáciu v lete, vyberajte si oblečenie s ohľadom na pohodlie. Tesné oblečenie môže byť pri menštruačných príznakoch príliš obmedzujúce, preto si zvoľte voľnejšie kúsky. Skúste maxi sukňu, svoje obľúbené mäkké, elastické džínsy alebo pohodlné šortky. Čo sa týka nosenia bieleho oblečenia z reklamy na tampóny, použite svoj najlepší úsudok na základe vašej pohody a intenzity krvácania.

3. Strava a hydratácia

Zamerajte sa na vyváženú stravu bohatú na vitamíny a minerály. Vyhýbajte sa jedlám, ktoré môžu zhoršiť kŕče, ako sú mastné a slané potraviny. Pite dostatok vody, aby ste ostali hydratované.

4. Udržiavajte pravidelnosť

Aj počas dovolenky sa snažte udržiavať pravidelnosť v jedle, spánku a cvičení. Pravidelný režim môže pomôcť zmierniť príznaky menštruácie a udržať vás v dobrej kondícii.

5. Pohotovostná lekárnička

Majte so sebou malú lekárničku s liekmi proti bolesti, teplými obkladmi a tiež aj doplnkami výživy, ktoré vám pomáhajú zvládať menštruačné bolesti. Týmto spôsobom budete pripravené na neočakávané situácie.

Zvládanie menštruačných bolestí počas leta nemusí byť prekážkou. S vhodnými stratégiami a doplnkami výživy môžete užívať všetky radosti leta bez zbytočného diskomfortu. Buďte pripravené a starajte sa o svoje telo, aby ste si mohli naplno užiť slnečné dni a letné aktivity.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *