Nevera na sociálnych sieťach
Závislosti na sociálnych sieťach sa venujem už skoro dva roky, vlastne odkedy… o tom inokedy. Nevera je jednou z emocionálne najničivejších a život meniacich udalostí, ktorými si môžeme prejsť – bez ohľadu na to, na ktorej strane sa ocitneme. V súčasnom svete digitálnych možností sú romantické vzťahy čoraz komplikovanejšie najmä vďaka sociálnym médiám. Tieto platformy otvárajú cestu k správaniu, ktoré nedokážeme na prvú definovať ako nevhodné. Je vzrušujúce, ale aj potenciálne škodlivé. V tomto článku, zo série o sociálnych sieťach, sa ponoríme do ich vplyvu na naše vzťahy. Zameriame sa na spokojnosť v láske. Sociálne médiá formujú naše vzťahové vzorce. V minulosti bolo neverné správanie priamočiarejšie. Online komunikácia prepísala pravidlá nevery, a príznaky sa stávajú oveľa nejednoznačnejšími. Vzťahy balansujúce na neistých základoch, kde si mnohé páry kladú otázku: „Mám sa obávať správania svojho partnera?“ Čo sa považuje za neveru na sociálnych sieťach? Článok je dlhší, ale odporúčam si ho prečítať celý.
Som spojený, teda som
V knihe „The Saturated Self“ z roku 1991 psychológ Kenneth Gergen, Ph.D. varoval pred Orwellovským svetom, kde by technológia mohla nasýtiť spoločnosť. Nasýtiť do takej miery, že by vznikla roztrieštená verzia ja, ktorá je ťahaná mnohými smermi a jednotlivec by sa stratil. „Som spojený, teda som,“ povedal slávne, parodujúc Descartov „Myslím, teda som“. Dr. Gergen ani netušil, ako presne jeho predpoveď vyjde.
Sami spolu: Prečo očakávame viac od technológie a menej od seba navzájom
Prešlo viac ako 20 rokov. Spoločnosť je zvábená lákadlom modrého svetla zo svojich tabletov, mobilných telefónov a iných elektronických prístrojov. Nikdy sme neboli viac prepojení, viac spojení a viac závislí na virtuálnej realite, bez ktorej už mnohí z nás nemôžu žiť. „Budujeme si online sledovateľov a pýtame sa, do akej miery sú naši sledovatelia priateľmi. Prebudovávame sa ako online persony a dávame si nové telá, domy, práce a romániky. Virtuálny život je podľa našich predstáv. Je to miesto, kde uverejňujete svoje najkrajšie fotografie a oznamujete všetky svoje najlepšie správy. Napriek tomu sa môžeme náhle cítiť úplne sami,“ píše licencovaná klinická psychologička a profesorka na MIT Sherry Turkle, Ph.D. vo svojej bestsellerovej knihe Alone Together: Why We Expect More from Technology and Less From Each Other (Sami spolu: Prečo očakávame viac od technológie a menej od seba navzájom).
Dlhodobý psychologický vplyv sociálnych médií na jednotlivcov a ich zmysel pre „ja“ zostáva neznámy. No jedno vieme určite. Naše každodenné životy boli digitalizované, sledované a prepojené s metrikami. Naše skutočné ja sa rozdelilo na online avatary, profilové obrázky a statusové aktualizácie. Sociálne siete ako Facebook, Twitter, Instagram a LinkedIn sú silné nástroje, ktoré majú potenciál. Budujeme komunity, spájame sa s príbuznými na vzdialených miestach, rozvíjame kariéru či distribujeme reklamy. Zároveň však odhaľujú množstvo zložitých psychologických problémov, ktoré zmenili naše kolektívne vnímanie reality.
Sociálne siete sú miesto, kde uverejňujete svoje najkrajšie fotografie a zdieľate radostné správy. „Na sociálnych sieťach si myslíme, že sa prezentujeme, ale náš profil sa často stáva niekým iným – často fantáziou toho, kým chceme byť a aký život chceme žiť,“ píše Dr. Turkle.
Je to skutočné? A čo je dôležitejšie – je to zdravé?
Medzi inými nebezpečenstvami, ktoré sociálne siete prinášajú do našich životov, ako je nedostatok súkromia, je aj zlozvyk neustále sa porovnávať s ostatnými. Ľudia, keď sú šťastní, uverejňujú veľa pozitívnych vecí. Ale keď nie som šťastný, vedome alebo nevedome sa budem porovnávať s ostatnými. V dôsledku toho vytváram svet, ktorý nie je skutočný, pretože si predstavujem, že všetci sú v tom svete šťastní, okrem mňa. Magnetizmus sociálnych médií v spojení s účinkami na realitu pri znižovaní individuality prináša následky.
Klinická správa z roku 2011 o Dopade sociálnych médií na deti, adolescentov a rodiny uverejnená v časopise Pediatrics (oficiálnom časopise Americkej akadémie pediatrie) bola jednou z prvých, ktorá poukázala na problém depresie spôsobenej sociálnymi sieťami. Terčom sú najmä mladí ľudia, ktorí sa obávajú, že nezískajú dostatok priateľov alebo lajkov v reakcii na svoje príspevky.
Dr. Jazayeri vo svojej štúdii vysvetľuje, že virtuálny svet môže odvrátiť ľudí od ich skutočných životov do takej miery, že buď zabudnú kým sú alebo sa tak zapletú do reality, ktorú si vytvorili, že nechcú riešiť svoje vlastné problémy. Sociálne médiá môžu nakoniec vytvoriť falošný zmysel pre realitu.
„Je to nebezpečné a veľmi klamlivé. Ak sa pozriete na históriu psychológie, strávili sme posledných 100 rokov snahou pomôcť ľuďom lepšie poznať samých seba, vyrovnať sa so svojimi nedostatkami, riešiť veci, ktoré nechcú mať, takže máme veľmi ťažkú úlohu v psychológii“
Dr. Jazayeri
hovorí klinický psychológ a obáva sa, že nadmerná digitálna socializácia môže viesť k tomu, že ľudia prestanú riešiť svoje skutočné problémy, čo môže mať za následok psychické problémy – depresia, úzkosť a problémy so sebaúctou. „Je dôležité, aby sme si uvedomili, že digitálny svet môže byť skvelým nástrojom, ale musíme si dať pozor aby sme sa v ňom nestratili a nezabudli na našu skutočnú identitu a život mimo obrazovky.“ dodáva vo svojej štúdii. Mnohí z nás skrývame svoju závislosť za workoholizmus a prácu so sociálnymi sieťami. Ale ruku na srdce…
Láska v čase sociálnych sietí
Či už ste slobodný dvadsiatnik hľadajúci pána alebo pani Pravú alebo čerstvo rozvedený rodič skúšajúci znova vstúpiť do sveta zoznamovania, online stránky ako Tinder, Badoo a podobne spopularizovali predstavu o zoznamovaní – to ako sa stretávame a spájame s novými ľuďmi. Rozprávkové konce sú dnes viac legendárne, rovnako ako príbehy lásky, straty a zlomených sŕdc. Ale čo sa často prehliada je to, ako surrealistický svet sociálnych médií ovplyvňuje ľudí, ktorí už sú v domácich partnerstvách, manželstvách a iných dlhodobých vzťahoch.
Melody Bacon, Ph.D., licencovaná klinická terapeutka a predsedníčka programu manželskej a rodinnej terapie na L.A. Campus The Chicago School, tvrdí, že sociálne siete spôsobujú problémy pre páry, pretože poskytujú ďalší spôsob ako sa „odpojiť„. Dr. Bacon tvrdí, že by sme nemali viniť sociálne siete o nič viac, než by sme mali viniť našu 24/7 závislosť na mobilných telefónoch alebo iných digitálnych technológiách.
„Čo sa týka vzťahov, je to len ďalšia vec, ktorá bráni ľuďom v schopnosti spojiť sa a byť spolu bez boja o pozornosť. Poznám mladé matky s malými deťmi. Vidím ich v parku, deti sa hrajú alebo sa snažia získať pozornosť a mama je na Facebooku alebo robí niečo na telefóne. Myslia si, že sú zapojené do vonkajšieho sveta, ale nie sú. Deti sa topia, zatiaľ čo ich mama a otec sedia na svojich smartfónoch. Nemajú ani potuchy, ako sú odpojení.“
Dr. Bacon
„Ak niekto chce mať aféru alebo podvádzať nejakým spôsobom, je to len ďalšia príležitosť,“ hovorí. „Nemyslím si, že to spôsobuje problém, ale myslím si, že to uľahčuje. Nemyslím si, že to nevyhnutne začína vzťahy, ale ľudia sa otvoria, začnú flirtovať a časom to môže prerásť do osobného spojenia. Ak máte partnera, ktorý je nespokojný vo svojom manželstve, je pravdepodobnejšie, že bude dostupný niekomu inému online.“ Otázka znie, aká „reálna“ je virtuálna láska? A ak je vzťah založený na starostlivo upravenom online profile, akí „reálny“ ste vy?
Socky v číslach
Podľa štatistík využíva sociálne médiá 61,25% populácie (cca 5 miliárd ľudí) dospelých, pričom toto číslo výrazne vzrástlo za posledné desaťročie. S týmto rýchlym rastom začali vedci zameriavať svoj výskum na to, ako sú sociálne médiá využívané vo vzťahoch, najmä tých romantických. Veľká časť tohto výskumu zobrazuje sociálne siete ako potenciálnu hrozbu pre existujúce vzťahy. Poskytujú prostriedok na komunikáciu s alternatívnymi partnermi prostredníctvom žiadostí o priateľstvo, komentovania príspevkov alebo fotografií, skrytej komunikácie alebo dokonca zapojenia sa do kybersexu.
Prečo ľudia podvádzajú?
Znie to ako jednoduchá otázka, ale odpoveď je zložitá. Klinický psychológ Michael Kinsey, PhD, vysvetľuje: „Podvádzanie je komunikácia cez činy. Činy sú primitívnejším spôsobom komunikácie a v zložitej oblasti ľudských vzťahov sú dosť nevhodným nástrojom. Jenoducho nevieme ako partnerovi niečo povedať, vysvetliť či vyjadriť nespokojnosť, tak podveieme. Mnohokrát sa nevieme s partnerom rozísť a vyriešime to takýmto spôsobom.“
„Existuje množstvo dôvodov, prečo niekto ‚koná‘ prostredníctvom nevery. Rozlišujeme dve kategórie: Prvá sú dôvody založené na osobnosti a druhá sú okolnostné dôvody,“ hovorí Dr. Kinsey vo svojom blogu. „Keď hovoríme, že podvádzanie je založené na osobnosti, v podstate hovoríme, že u podvádzajúceho sa nevyvinuli zrelé spôsoby komunikácie pocitov alebo potrieb. Tento človek dokonca nemusí mať ani pevný prehľad o svojich pocitoch a potrebách. Keď jeden alebo obaja v páre majú nezrelé alebo patologické osobnostné poruchy – napríklad narcistickú poruchu osobnosti – problémy vo vzťahu sa pravdepodobne prejavia cez akt nevery,“ vysvetľuje Dr. Kinsey.
Pri druhej kategórii podvádzania Kinsey tvrdí: „Okolnostné dôvody sa vyskytujú v priebehu dlhodobého vzťahu. Zmeny v životnom štýle, kariére, zodpovednostiach a záujmoch môžu viesť k chronickým nesúladom a problémom v komunikácii, ktoré zanechávajú jedného alebo oboch partnerov vo vzťahu pocit umlčania, frustrácie a/alebo bezmocnosti. V týchto prípadoch môže byť nevera oportunistická a môže byť videná ako zúfalý pokus získať pozornosť partnera. Konkrétne prípady podvádzania však môžu byť nejasnou kombináciou oboch typov,“ dodáva.
Príťažlivosť neustáleho pripojenia
V časoch pred internetom bol kontakt medzi pármi pomerne obmedzený. Keď sa páry nevideli osobne, mali možnosť spolu hovoriť iba cez telefón. Teraz však nie je nedostatok možností, pokiaľ ide o komunikáciu s vašou polovičkou. Od posielania textových správ, uskutočňovania videohovorov, či výmenou obrázkov máme množstvo príležitostí zostať v kontakte so svojím partnerom. Tento nárast konektivity priniesol rôzne výhody, ako napríklad hlbší zmysel pre komunikáciu a pevnejšie vzťahy na diaľku. Neustále spojenie však neprichádza bez rizík. Vďaka jednoduchosti s akou môžete niekomu novému poslať správu a nadviazať s ním spojenie, je príťažlivosť sociálnych médií silnejšia ako kedykoľvek predtým. Začína to ako nevinný like či správa, no môže sa to rýchlo rozvinúť v plnohodnotnú neveru. Hoc si to ani jedna strana neuvedomuje.
Podvedome či vedome sa nám páči aj fakt byť každý deň obdivovaný niekým iným. Páči sa nám predstava mať každý deň inú ženu, či iného muža. Podporuje to naše ego, ale zabraňuje budovaniu dlhodobých a hodnotných vzťahov.
Falošný pocit bezpečia podporuje neveru
Keďže nevera je vo svete sociálnych médií menej konkrétna, tí, ktorí sa jej venujú majú falošný pocit bezpečia. To povzbudzuje viac ľudí, aby putovali mimo hranice toho, čo sa v ich vzťahu považuje za prijateľné. Napríklad nič nie je čiernobiele. Väčšina problémov, s ktorými sa páry stretávajú, spočíva priamo v šedej zóne neverného správania. Kedysi sa milenci, v predinternetovej ére, kvôli milostnému vzťahu museli prepašovať na tajné miesto. Súčasným milencom na uspokojenie svojich túžob stačí vymieňať si vzrušujúce fotografie alebo texty.
Okrem toho je jedným z najväčších problémov modernej nevery to, že sa odohráva v rámci obrazovky. Na rozdiel od fyzického aktu jazdy autom do domu svojho milenca a sexu je posielanie správ cez sociálne médiá aktom nevery, ktorý neopúšťa online svet. Vďaka tomu má aféra pocit, akoby nebola taká skutočná ako fyzický akt zrady. A tým pádom o nič nejde. Ale naozaj?
K nevere môže dôjsť v dôsledku vnímaného nedostatku následkov
Zdanlivá záchranná sieť nevery na sociálnych sieťach tiež vytvára ilúziu, že toto správanie nemá žiadne skutočné následky. Keďže online podvádzanie má iba podobu slov na obrazovke, nezdá sa to také skutočné ako fyzický akt nevery. To zavádza partnerov k tomu, aby si mysleli, že ich činy nebudú mať žiadne skutočné následky v reálnom svete, však o nič nejde. Okrem toho je menej pravdepodobné, že podvádzanie, ktoré existuje iba online, odhalí jeho polovička. Fyzická záležitosť zvyčajne zanecháva stopu zmyslových signálov, ktoré upozorňujú druhú osobu na niečo nečestné. V konečnom dôsledku tento vnímaný nedostatok dôsledkov zbavuje ľudí ich viny – veď to nie je naozaj. Veď to je len písanie. V dôsledku toho je ľahšie a lákavejšie prekročiť hranicu a skĺznuť sa do neverného správania s inou osobou.
Komunikácia s partnerom
Predtým, ako sa ponoríme do príkladov podvádzania na sociálnych médiách, je dôležité poznamenať, že podvádzanie nie je pre každého rovnaké. Nielenže každý má iné definície tohto slova, ale každý ho aj jedinečným spôsobom prežíva. Dôležitá je komunikácia. Otvorený rozhovor s partnerom je prvým krokom k vyriešeniu akéhokoľvek nedorozumenia, ktoré môže medzi vami existovať. Keď sa obaja dohodnete na jasnom súbore pravidiel a zásad, budete mať oveľa silnejší základ pre celý váš vzťah.
Najdôležitejšie piliere vzťahu sú REŠPEKT, LÁSKA a ÚCTA. O nič z toho nikdy neproste. Má to byť automatická súčasť bezpodmienečnej lásky.
Ja
Čo sa považuje za neveru na sociálnych sieťach?
Niet pochýb o tom, že sociálne siete prekrútili definíciu podvádzania a nevery v modernej spoločnosti. Zatiaľ čo nevera kedysi bývala taká jednoduchá, ako tajné zdieľanie vášnivého bozku so svojím bývalým alebo odkrádanie sa do hotelovej izby s kolegom, internet priniesol množstvo nových spôsobov.
„Nevera tu vždy bola, ale ako najväčší problém vnímam udržiavanie kontaktu aj po akte. Napríklad kedysi sa dvaja kolegovia spolu vyspali na večierku, bola to týždenná senzácia v práci, ale inak nič. Pretože každý z nich išiel domov k svojmu partnerovi. Neudržiavali komunikáciu, nepísali si, nevolali, nesledovali svoje životy na sociálnych sieťach a nebudovali si žiadnu formu vzťahu. Ani dobré priateľstvo.“
Anna, 74 r
Oslovená staršia dáma, ktorej sme sa opýtali v rámci ankety otázku, či bola nevera aj pred dobou telefónov a internetu.
Čo presne sa však považuje za podvádzanie vo svete DM a sextingu?
Sociálne médiá a nevera nie sú pre každého rovnakou skúsenosťou, takže je dôležité mať to na pamäti. Toto sú však niektoré z najčastejšie považovaných príznakov nevery na sociálnych sieťach:
ODOSIELANIE INTÍMNYCH FOTOGRAFIÍ
Vo svete sociálnych médií je posielanie koketných alebo intímnych fotografií digitálnym ekvivalentom predohry. Keď posielate tento druh obrázkov inej osobe, ktorú máte na očiach, zvádzate ju k ďalšiemu kroku, či už je to úmyselné alebo nie. Uvedomte si to, keď budete nabudúce posielať nahú fotografiu alebo ju dostanete od niekoho iného. Áno, aj keď ju dostanete a neupozorníte druhú stranu, že je to nevhodné, lebo ste zadaný/-á, považuje sa to za neúctu voči vášmu partnerovi.
NASTAVENIE FALOŠNÝCH ÚČTOV
V dobe sociálnych médií je predstieranie identity jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Vytváranie falošných profilov umožňuje ľuďom cítiť sa v bezpečí. Keď je ich identita úspešne ukrytá, ľudia sa môžu cítiť viac oprávnení mať s niekým pomer. Ak niekto, koho ste nedávno spopoznali, má falošný profil na sociálnych sieťach, môže to byť obrovský red flag, varovanie. Takéto správanie nie je zdravé.
KOMENTÁRE ČI LIKE K FOTKÁM
Aj keď sa to v tejto chvíli môže zdať neškodné, zanechanie komentára či like na Instagrame môže byť interpretovaný ako čin nevery. A hlavne opäť – je to neúctivé. Aj zdanlivo nevinný komentár môže vašej polovičke poslať nesprávny odkaz. Nie je nič zlé na komentovaní fotiek priateľom, či rodine. Avšak by ste si mali dvakrát rozmyslieť, čo komentujete. Sú to brušné svaly bývalého partnera na zábere bez trička na pláži? Alebo like žene, ktorá špúli zadok do kamery? Nazývate osloveniami ako kočka, krásavica a podobne ženy, ktoré o vás v minulosti mali záujem, prípadne ste spolu randili? Takéto správanie je neúctivé voči vašej polovičke.
A áno, môžete mať priateľstvá s pohlavím vášho záujmu, ale vždy sa opýtajte sami seba dôležitú otázku. Boli by ste ok, keby rovnaké priateľstvo s niekým mala vaša polovička? A zvážte všetky okolnosti, aj tie, o ktorých váš partner netuší – ako ste sa spoznali, čo ste spolu mali,nemali, chceli mať, atď…
ČASTÉ VYMAZÁVANIE HISTÓRIE A ZMENY HESIEL
Základom každého zdravého vzťahu je otvorenosť a úprimnosť. Ak sa pristihnete, že často smerujete do svojho prehliadača a odstraňujete celú históriu vyhľadávania, vášmu partnerovi to naznačuje, že sa vo vašom vzťahu necítite bezpečne. To isté platí naopak. Ak ste si všimli, že váš partner venoval zvýšenú pozornosť odstraňovaniu svojej histórie prehliadača, zmenám hesiel, či inak pred vami skrýva mobilný telefón a informácie, je čas porozprávať sa.
Čo je viac sexy ako verný partner?
Neexistuje pre nás nič viac vzrušujúce a sexy ako keď vidíme muža inej ženy, ktorý sa na nás ani nepozrie. Ruku na srdce, čo ste si mysleli o mužovi, ktorý kráčal naproti vám držiac svoju polovičku a hádzal na vás hladný pohľad? Chúďa. Presne tak, každej z nás bolo ľúto tej ženy, pretože žiadna z nás nechce mať pri sebe takého muža. Každá žena chce muža, pre ktorého je princezná a má oči len pre ňu. A platí to aj opačne. Keď ste niekde v spoločnosti je v poriadku rozprávať sa aj s cudzími ľuďmi, aj s pohlavím vášho záujmu, dôležité je poznať hranice. Hlavne na otázku „nevymeníme si kontakt/instagram?“ odpovedz: „prepáč, je to nevhodné, som zadaný/-á“. Nikoho tým neurazíte a zachováte si tvár. Toto sa vo vzťahu volá rešpekt a úcta.
Môže sa to stať každému, alebo nevinné priateľstvá
V dobe sociálnych sietí si treba uvedomiť, že akékoľvek udržiavanie hlbšieho kontaktu s osobou pohlavia nášho záujmu, nie je vhodné. Niekedy sa nám zdá nevinné zdôverovať sa kolegyni/kolegovi cez správy o problémoch vo vzťahu. Nevidíme problém v tom posťažovať sa človeku, s ktorým sa poznáme. Avšak aj tieto vzťahy môžu vyústiť do nevery. Na oko sa to zdá ako nemožné. Mnohokrát nás tieto osoby ani nepriťahujú, ale vedia o nás všetko, poznajú naše problémy a tu sa stávame zraniteľnými. Stačí, že máme dlhodobé problémy vo vzťahu, ktoré neriešime s partnerom, ale s našim „kamarátom„. Potom príde deň, keď nás tá osoba bude chcieť, ako vždy, na náznak pochopenia a súcitu objať a premení sa to na…
Skutočný príbeh
„Ja a ON sme pracovali v rovnakej brandži. Spoznali sme sa cez Instagram. Komentovali si čisto z profesného hľadiska svoje posty a stories, interagovali sme. Neskôr sme sa stretli náhodne v meste a pozdravili sa ako dvaja priatelia, ktorí sa poznajú niekoľko rokov. Jednoduho sme mali ilúziu, že sa veď poznáme a vieme o sebe všetko, lebo sociálne siete. Vždy sme sa mali o čom rozprávať, intenzívne sme si písali a neskôr sa denne stretávali, hoc na 20 minútovej káve. Neskôr som sa mu zverovala aj s osobnými vecami, považovala som ho za dobrého priateľa, niekoho kto ma vypočuje. Niekoľko mesiacov som mu rozprávala o dlhodobých problémoch, ktoré som mala s partnerom. Mal pre mňa vždy pochopenie, cenné rady, priateľské objatie, či dávku humoru na rozosmiatie.„
„Jedného dňa sa priateľské objatie premenilo na bozk, pri ktorom som sa cítila ako puberťáčka, ktorá sa bojí, že ju prichytí mama. Ale nebolo to nič, čo by malo trvať večne a obaja sme to vedeli. Nebola som nikdy jeho jediná. Podviedla som muža, ktorý si to nezaslúžil, ja, ktorá by som to nikdy neurobila. Nikto ma možno už nikdy nebude milovať tak, ako on. Prešli roky a nie je deň, kedy by som neoľutovala, že som mu ublížila a zničila som všetko krásne. Zničila som niečo, čo je na tomto svete vzácne, jedinečné a nevídané. Nevera nie je dôvod rozchodu, býva dôsledkom niečoho dlhodobého, ašak nie je to správne riešenie. Nie je riešenie…„
Až keď si uvedomíme, že všetci sme schopní podviesť a prestaneme tvrdiť – „Ja by som to nikdy“ dokážeme strážiť dodržiavanie hraníc vo vzťahu.
Ja
Nevera na sociálnych sieťach: Ako sa vyrovnať s neverou?
Či už ste sa dopustili neverného správania online alebo ste sa stali jeho obeťou, je užitočné vedieť ako sa s tým vysporiadať zdravým spôsobom.
- Ak máte podozrenie na podvádzanie vášho partnera, je dôležité porozprávať sa s ním o svojich pocitoch a obavách. To je rozhodujúce pre vytvorenie pocitu otvorenosti vo vašom vzťahu. Ak sa váš partner vyhýba vašim otázkam, je to veľká varovná vlajka, že sa niečo deje.
- A čo ak ste to vy, kto sa zapája do neúctivých činov na sociálnych sieťach? Aj keď ste nemali v úmysle zblížiť sa s inou osobou, úprimné rozprávanie o svojich činoch pomôže udržať ďalšiu toxicitu vo vašom vzťahu na uzde.
Každý sa stále učí novým pravidlám v podivnom svete sociálnych médií. Teraz, keď ste lepšie oboznámení so súvislosťou medzi sociálnymi sieťami a neverou, pokúste sa vyhnúť týmto činom. Vytvorte si vo vašom vzťahu čestnosť a lojalitu a budete mať vzťah, ktorý vám budú všetci závidieť.
Potrebujeme limity a hranice
Všetkého veľa škodí, aj príliš veľa dôvery a benevolentný vzťah. Každý vzťah potrebuje zdravé hranice. Čo je prípustné a čo nie. A čo vzťah a sociálne siete? Potrebujeme limity – musíme si nájsť čas na odpojenie, na odpočinok a na znovu spojenie s nami samými a našimi skutočnými životmi. Vypnúť notifikácie, zapnúť si limit na jednu-dve hodiny sociálnych sietí denne a venovať sa svetu okolo nás. Hovorme a dávajme najavo svojim blízkym ako nám na nich záleží, ako ich milujeme a ako nevieme bez nich žiť. Nikdy nevieme…
Stačí tak málo, stačí, ak sa namiesto mobilného telefónu dotkneš mňa. Neprescroluješ sa možno k dokonalosti, ale dostaneš sa bližšie k môjmu srdcu.
Ja