'bout you
Zdravie a krása

Odborník: Pri hemoroidoch je dôležitá správna životospráva a hygiena

Hemoroidmi odhadovo trpí vyše 50 % populácie západných krajín vo veku nad 50 rokov. Sú známe ako “kŕčové žily konečníka”, alebo ľudovo aj “zlatá žila”.  Je to však poklad, o ktorý nikto nestojí. Krvácajú, bolia, spôsobujú problémy pri vyprázdňovaní a komplikácie v podobe opuchu, mokvania, či hnisania. Neumiera sa na ne, ide však o nepríjemnú záležitosť. Gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček radí, aké sú možnosti ich liečby, ale aj ako sa im vyvarovať.

Krvácanie a vznik hemoroidov

Krvácanie je zvyčajne prvým, ale aj najčastejším príznakom hemoroidov. Krv je jasnočervená, chorý ju objaví na toaletnom papieri alebo v záchodovej mise. Každý, kto zakrváca z konečníka, by mal v rámci prevencie navštíviť lekára,” uviedol Juríček. Zvlášť sa to podľa neho týka pacientov vo veku nad 45 rokov, keď výrazne stúpa výskyt nádorových ochorení.

Predpokladá sa, že hlavným dôvodom vzniku hemoroidov je zvýšený tlak na žily konečníka a ako dominantná príčina vrodená porucha spojivového tkaniva. “Nezanedbateľnú úlohu zohráva aj životný štýl v zmysle nedostatku pohybu, stravy chudobnej na vlákninu, nedostatok tekutín, čo vedie k zápche a ku nepravidelnému vyprázdňovaniu,“ vysvetľuje gastroenterológ. „Určite netreba podceňovať ani zadržiavanie stolice a odkladanie vyprázdňovania na neskôr a takisto dlhé vysedávanie na toalete, dnes také populárne s mobilom v ruke,“ dodal. 

Ovplyvniteľné faktory pri hemoroidoch

  • strava chudobná na vlákninu
  • nedostatok tekutín (chronická dehydratácia)
  • sedavý spôsob života a nedostatok pohybu (vedie k zníženej pohyblivosti čriev a zapareninám v oblasti ritného otvoru)
  • dlhé státie a sedenie 
  • dlhé sedenie na toalete a tlačenie na stolicu
  • obezita
  • nedostatočná análna hygiena

Neovplyvniteľné faktory

  • vyšší vek (nad 50 rokov)
  • genetické predpoklady (vrodená porucha spojivového tkaniva)
  • tlak na žily počas tehotenstva.

Ľudia trpiaci hemoroidmi majú podľa gastroenterológa na výber z množstva produktov, napríklad rektálny krém a čapíky Procto-Glyvenol, Preparation H a iné. 

Čo odporúča lekár na liečbu?

Na liečbu hemoroidov odporúčam účinné látky ako tribenozid a lidokaín hydrochlorid. Táto kombinácia liečivých látok uľavuje od bolesti, svrbenia, pálenia a zmierňuje zápal a tonizuje cievnu stenu. Dôležitá je aj informácia, že prípravok s touto kombináciou môžu používať aj tehotné ženy po prvom trimestri tehotenstva, ďalej dojčiace ženy a tento lokálny prípravok neobsahuje nijaké látky, ktoré by sa u športovcov považovali za doping,“ odporúča MUDr. Radovan Juríček.

Extrakt z listnatca pichľavého má podľa neho aj antimikrobiálny účinok voči mnohým druhom patogénov i húb, v niektorých prípadoch porovnateľný dokonca s účinkom štandardne používaných liečiv. Vlhčené obrúsky s obsahom tohto výťažku sú vhodnou náhradou toaletného papiera nielen v situáciách, keď toaletný papier nie je k dispozícii, ale aj počas bolestivých stavov, keď by toaletný papier mohol citlivý konečník mechanicky ešte viac poškodiť. Vhodnou voľbou je napríklad Procto-Glyvenol s obsahom extraktu listnatca alebo Fyto Hemoral ai. Dodal tiež, že je vhodné sa aj umývať po každej stolici, najlepšie čistou vodou.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *