'bout you
Foto: Ivana Bartošová, Fontanella degli Innamorati, Rím
Cestovanie a kultúra

Legenda o fontáne, ktorá „dáva“ večnú lásku

Hneď vedľa jednej z najznámejších fontán na svete – di Trevi (Rím), sa nachádza menej známa Fontána lásky, alebo Fontanella degli Innamorati, nachádzajúca sa na pravej strane Trevi. Tento zdroj vody je súčasťou starobylej legendy.

Prečo bola táto fontána lásky v Ríme postavená?

Keď architekt Nicola Salvi dostal za úlohu navrhnúť Trevi od pápeža Klementa XII., rozhodol sa vybaviť pamätník týmito dvoma tryskami, aby umožnil ľuďom prístup k čistej a čerstvej vode z  Acqua Vergine, ktorá by inak zostala nedostupná.

Prečo sa trysky krížia?

Za Salviho výberom sú minimálne dva dôvody. Dva vodné prúdy boli navrhnuté tak, aby rímskym ženám umožnili rýchlejšie naplniť svoje mešce. Okrem praktického účelu malo umiestnenie trysiek veľkú symbolickú hodnotu, pretože odkazovalo na dva biele holuby, ktoré spolu pijú pri fontáne. V kresťanskej symbolike tieto holuby predstavujú kresťanské duše, ktorých smäd bol uspokojený Božou milosťou. Fontána lásky bola tiež poctou pre objednávateľa (pápeža Klementa XII.), ktorý dielo objednal.

Foto: Ivana Bartošová, Fontanella degli Innamorati, Rím

Legenda o Fontanella degli Innamorati v Ríme s vodou, ktorá „dáva“ večnú lásku

Podľa starobylej legendy páry, ktoré spolu pijú z tejto fontány, zostanú navždy zamilované a verné. Nasledujúci rituál sa vykonával vždy, keď sa pár musel na nejaký čas rozlúčiť kvôli vojenskej službe. Na večer predtým by sa obaja milenci vybrali k Fontáne lásky, žena by naplnila dve predtým nepoužité poháre vodou a podala jeden pohár svojmu milovanému mužovi. Keď spolu vypili, poháre sa rozbili, aby zapečatili ich romantický pakt a zabezpečili bezpečný návrat milovaného z frontu.

Foto: Ivana Bartošová, Fontanella degli Innamorati, Rím

Ak sa ocitnete blízko Trevi, určite ochutnajte vodu z Fontány lásky, ale aj tu platí staré známe PITE S ROZUMOM, čiže len s tým mužom, s ktorým chcete ostať navždy. Prípadne tým môžete „sužovať“ alebo otestovať svojho partnera, povedzte mu o legende a zvyšok nechajte na ňom. 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *